Plánovaný výlet do Saguaro National Park - něco málo zajímava o mých nejblíbenějších kaktusech

9. října 2007 v 6:57 | Olča Olguita Ollie |  Výlety
Saguaro cacti, Carnegiea gigantea
Roste pouze v Sonoran Desert (Sonorské poušti), ikdyž ne ve všech jejích částech. Na mapičce viz. vykřížkovaná plocha. Rozsah kaktusů saguaro je limitován zimními teplotami na bodech mrazu.
Výskyt kaktusů "saguaros" je rovněž omezen nadmořskou výškou. Obvykle rostou v nadmořské výšce cca 4,000 stop, kde buď nemrzne a nebo mrzne jen krátce.
Tento druh kaktusu roste velmi pomalu. V národním parku "Saguaro National Park" studie dokládají, že saguaro roste mezi 1 a 1.5 palce prvních pět let života. Tyto malinké mladé kaktusy lze jen těžko nalézt, protože rostou pod stromy, které je ochraňují - zpravidla "palo verde" n. "mesquite tree". Jak kaktus roste a stárne, ochranný strom zatím zhyne. Vědci se domnívají, že zhyne vinou kaktusu, který mu odebírá vodu a živiny z půdy v jeho bezprostřední blízkosti.
Růst kaktusu saguaro záleží na klimatu, srážkách a umístění. V Nár. parku Saguaro se obvykle kaktusy rozvětvují v jejich padesáti až sedmdesáti letech. V místech s menší srážlivostí mu to může tvrat až sto let, než se mu ukáží první větve.
Dospělým kaktusem se považuje saguaro v jeho 125 letech. Může vážit 6 tun a více a může být vysoký 50 stop. Zpravidla se pravděpodobně dožívá 150 - 175 let, každopádně se biologové domnívají, že mohou žít i přes 200 let.
Saguaro začíná kvést až ve svých 35 letech, dále kvete v pozdním dubnu až po začátek června po celou jeho životnost. Hořejšek kmenu a větví se obsype velkými, krémově bílými květy.Ty se pak otevírají v noci a zavírají následující odpoledne.
Aby měly plody, bývají opilovány netopýry, ptáky a hmyzem. Každý plod obsahuje cca 2.000 malinkých černých semínek. Pokud tato semínka snědí kojoti ne. kaktusové žáby, semínka jim projdou trávicím traktem a neporušená jsou rozmísťována po celé poušti. Pokud tato semínka snědí holuby či jiní ptáci, jejich trávicí trakt je kompletně zkonzumuje.
Poté co je květ o opylován, uzavře se, vysuší a začne se přeměňovat na plod. Saguaro během svého života vyprodukuje zhruba 40 miliónů semínek - jen pár jich však přežije a zaseje se. Ještě méně jich vyroste v dospělý kaktus. Nízký stupeň přežívání sazenic může být přisuzován suchu, prodlouženému mrznutí nebo jejich požití zvěří.
Vrstvy kaktusu saguaro:
- Ochranné ostny
- Pokožka (epidermis, tj. zelená část)
- Kůra nebo dužina
- Vrásky (with corresponding pleat on surface)
- Mícha (uvnitř vrásek)
Kaktusy saguaro zřídka rostou symetricky. Někdy rostou v lichých nebo znetvořených formách. Rostoucí špička příležitostně vytvoří vějíř, takzvanou "chocholku". Ačkoli jsou tyto "chocholkovité" kaktusy saguaro vzácné, v Národním parku Saguaro jich bylo napočítáno více jak 25. Biologové se rozcházejí v názorech, proč kaktusy saguaro rostou v těchto neobvyklých formách. Někteří spekulují, že jde o genetickou mutaci, jiní tvrdí, že se jedná o následek úderu blesku nebo poškození mrazem. Nikdo jednoduše úplně přesně neví, co tuto zvláštní "chocholku" způsobilo.
Saquaros nejsou v ohrožení, jedinou hrozbou je pouze stále se rozrůstající lidská civilizace. Díky nasazování tropických trav se případné požáry mohou rychle šířit a tím veliké kaktusy ohrozit, neboť ty se nikdy v minulosti nemusely bránit požárům a proto nejsou schopné jim odolávat. Další hrozbou je vandalismus. Žádné kaktusy nesmí být přesouvány bez souhlasu vlastníka pozemku a "Arizona Department of Agriculture" (http://www.azda.gov/ESD/nativeplants.htm).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama