Vstřícnost a rychlost vlády Spojených států

18. června 2007 v 1:54 | Olča Olguita Ollie |  Formality
Ve stručnosti Vás seznámím, jak pracuje americká vláda:

1) Odcizení a ztrátu pasu je nutno nahlásit místní policii - s policejní zprávou pak lze navštívit Konzulát České republiky v Los Angeles a zažádat o nový pas - místní policie má však všechno dost dobře na háku, takže jsem se zprávy dočkala za krásné tři týdny. Když jsem vše po více jak dvou týdnech urgovala, paní na druhé straně aparátu nebylo ani trochu trapné vyslovit větu: "Já nevím, proč nám to tady skoro tři týdny leží na stole...." Grrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr!

2) Následuje návštěva právníka v Downtown a poté imigračního úřadu v Chula Vistě - s potvrzením od policie a českého konzulátu, že mi je vystavován nový pas se snažím mluvit s někým od vlády, co můžu dělat s mými nadobro zmizelými vízy. Nejsem vpuštěna dovnitř, protože se "nejsem schopná identifikovat" - evropské ani české doklady tu neuznávají, domáhají se pouze a jedině pasu, o který jsem přišla. Tupec u vstupu mě hrubým a nekompromisním způsobem vyhazuje v den mých narozenin. Odcházím rozhořčena bezmocí se slovy: "Thank you and God bless America!" (Děkuji a "Bůh Ti žehnej, Ameriko"!)

3) Český konzulát, Los Angeles - velký dík a chvála všem ochotným a trpělivým zaměstnancům "našeho" konzulátu. Opravdu mě podrželi - od prvního telefonátu, kdy jsem zjistila, že jsem bez pasu, až do samotného vystavení a předání cestovního dokumentu. Ten dorazil za neuvěřitelně krátkou dobu, a to ZA MĚSÍC! (Protože jsme členy Evropské unie, musíme mít elektronické pasy s biometrickými prvky a tak mě upozorňovali, že jejich vystavení trvá TŘI MĚSÍCE). A světe div se, Karlovarský magistrát ho vystavil na mé narozeniny! Adolfku, to asi něco dobrého věští, když tam náš datum, 20. 4., figuruje rovnou třikrát! :-D

4) Druhá návštěva imigračního úřadu, Chula Vista - opět si musím schůzku sjednat online a s vytištěným potvrzením s čárkovým kódem se dostavit na místo určení. Tentokrát jde vše hladce jako po másle, dokonce i personál je vstřícný, laškovný a žertovný. Musím konstatovat, že jsem se na žádném úřadu ještě tolik nenasmála! Můj případ je však tvrdý oříšek (nejsem tu na mé desetileté platné turistické vízum, nýbrž na roční J-1) a návštěva imigračního byla téměř zbytečná. Musím si zažádat o vystavení migrační karty (což jsem myslela, že proběhne zde), ale to se provozuje pouze písemnou formou. Takže jsem si zbytečně počkala další měsíc.. Dostala jsem formulář, který jsem musela vyplnit, přidat kopie obou pasů, obou víz, DS formuláře a šek znějící na neuvěřitelných sto šedesát dolarů! Jen tak pro zajímavost vloni Rebeca platila šest dolarů. Rozdíl je, že ona platila za novou migrační kartu a já za znovuvystavení jedné, co je zrovna platná.. Po dalších čtrnácti dnech čekání mi přišlo oznámení, že šek zkešovali a že jsem v procesu. V tom procesu jsem tedy přes tři týdny a zase čekám a čekám.

A až se jednou dočkám, tak si konečně udělám ten místní řidičák, který jsem podle zákona měla mít do deseti dnů mého pobytu zde. Bohužel nemůžu za to, že rychlost všech vládních úřadů je na mou věru závratná a že spolu nespolupracují. Nejprve to vázlo na Social Security Administration (ta mi měla vydat to nesmírně důležité a tajné číslo "social security number"). Den, kdy mi bylo přiděleno, byl zároveň dnem, kdy jsem musela začít zase úplně od začátku.. A tak se mi ta pouť za řidičákem táhne krásný pátý měsíc.. :-D

O nová víza znova žádat nebudu. Proteď toho mám plný zuby a peněženku prázdnou. Jediné místo, kde můžu zažádat o náhradní víza je: naše matička PRAHA. Dovoluji si však zdůraznit, že toho emerická byrokracie ví víc než já sama - pán si mě v počítači našel poměrně rychle a vyjmenoval mi, kdy a kam jsem přijela, dokonce věděl čísla mých letů. Do pasu mi ale štemplíka nedají, škrti.. Po dobu platnosti migrační karty se na území Států zdržuji legálně, takže vlastně ani nová víza nepotřebuju - do doby, než toto území opustím. Pro mě to tedy znamená jedno zásadní "NE", tj. ŽÁDNÉ MEXIKO. A to byl můj hlavní důvod, proč jsem se rozhodla zrovna pro stáž v San Diegu. Nenadělám nic.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama