Kalifornie

27. dubna 2007 v 17:29 | Olča Olguita Ollie |  FAKTA
Kalifornie
Přezdívka státu: Golden State
Připojen k Unii: 1850, 52 poslanců v Kongresu
Hlavní město: Sacramento
Rozloha: 411 047 km2
Počet obyvatel: 31 570 000
Přírodní zajímavosti: národní parky Yosemite, Sequoia (Sierra Nevada), Údolí smrti, Joshua Tree, Redwood, jezero Tahoe
Hlavní odvětví: letecký a kosmický průmysl, elektronika, ovocnářství a zelinářství, cestovní ruch, filmový průmysl
Kalifornie má největší počet obyvatel ze všech států USA a její ekonomika je srovnatelná s nejsilnějšími zeměmi světa. Má největší koncentraci motorových vozidel, nejdelší dálniční síť a značně postižené ovzduší zejména v oblasti Los Angeles. Přitom ještě v 18. století byla prakticky nedotčena.
V roce 1542 španělský mořeplavec Juan Rodríguez Cabrillo (zemřel 1543) byl prvním Evropanem, který připlul k pobřeží Kalifornie. První oficiální španělská expedice se konala až v r. 1769. V témže roce založil španělský františkán Junípero Sera (1713 až 1784) misii v Monterey na divokém pobřeží střední Kalifornie.
V roce 1821 získalo Mexiko nezávislost na Španělsku a během dalších 20 let mexičtí usedlíci převzali ranče misionářů a vyhnali nebo zotročili původní obyvatelstvo. Tato oblast začala ale přitahovat i bílé osadníky. Po krátké válce Mexiko v r. 1848 Kalifornii odstoupilo Spojeným státům. Následující rok nález zlata východně od Sacramenta odstartoval mohutný vpád prospektorů a osadníků.
Kalifornie zůstala loajální vůči Unii i v období občanské války. Vlny imigrantů z východu přivedly do Centrálního údolí farmáře a zaznamenaly i rozvoj průmyslu urychlený v první polovině 20. století těžbou ropy. Hollywood, město poblíž Los Angeles, se stal hlavním městem filmu i televize celého světa. Obyvatelstvo Kalifornie, které se v období 1860 - 1960 každá dvě desetiletí zdvojnásobovalo, je etnicky velmi rozmanité. Hispánci tvoří více než 1/4 populace a Asiaté (Číňané, Vietnamci, Korejci) 10 %, černoši 7 %. Více než 90 % obyvatel žije ve městech.
Dnes je Kalifornie nejen důležitým zemědělským státem s velkou produkcí vína, bavlny a citrusů, ale má stále ještě důležité zásoby ropy, vyspělý průmysl (letecký, loďařský, elektrotechnický, petrochemický, cementárenský a potravinářský), a vysoké příjmy z cestovního ruchu. Silicon Valley jižně od Sanfranciské zátoky se stalo světovým centrem mikroelektroniky. Zlom San Andreas protínající San Francisco a táhnoucí se severně od Los Angeles je příčinou častých zemětřesení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama